Guest Book

You are invited to share your special Memory of Asim Can Gündüz

This section of the website is for visitors who wish to :

  • Share any special memories you have of Asim Can. This can be a video, a written story, a photo, a clip from his concert.

  • Describe the positive influence he may have had in your life

  • Your thoughts: Had his life not ended this soon, what do you think he would have accomplished in the future?

 

This forum of discussion is to promote open dialogue about love, our country, our people, the world,  and music. Be brave, my brother was brave.

Burak Atılgan 

Submit your tribute videos, stories and photos to info@asimcangunduz.org

Bilkent Rock Topluluğu

Selamlar, ben Atakan Gülşen. Asım Can abiyi Bilkent'te ağırladığımız organizasyonu ben düzenlemiştim ve Bilkent Rock Topluluğu adına bir şeyler söylemek istedim. 

"Hello first of all. My name is Atakan, I'm one of the founders of Bilkent Rock Society. We've hosted Asım Can Gündüz at our school's campus at the 21th of April 2016 for a "causerie" and we've had very nice hours of chatting with him. Speaking in the name of our society, I must say that we feel very lucky and grateful to meet him and taste a piece of the good positive energy that he spreads all around. I will always consider myself lucky that I've got to know his story and the way that he sees the world, as all of us will. Rest in peace, Asım abi."

Tribute performace by Yasar Özmen

Tribute Performace by Mali Akpolat

"Canım Asım abim, bu fotoğraf çıktı şimdi karşıma. 02.03.2016 Çarşamba gecesi Caddebostan / Hayal Cafe konseri çıkışında çektirmiştik. Meğer son fotoğrafımız olmuş. Sen hep benim ve sevenlerinin kalbinde olacaksın. Sen gerçekten dünya üzerinde yaşayan ender meleklerden biriydin ve şimdi resmen melek oldun gittin. Seni hiç unutmayacağım güzel abim..
Asım Can GÜNDÜZ kalplerimizde daima.."

"Bu konser öncesi erken gelmiştim mekana ve Asım abi sahnede gitar ayarı yapıyordu ve yanına yaklaşıp omzuna hafifçe dokundum ve arkasına dönüp bana gülerek "heeey güzel insan hoşgeldin nasılsın" demişti. Asım abi efsaneydi gerçekten ve Evrencanı da o gün lavabo da görmüştüm ve Asım abinin grubundanmısınız demiştim o da bana hayır ben oğluyum demişti ve kısa bir konuşma geçmişti aramızda çok kibar çok zarif ve beyefendi babası gibi. Ve Asım abinin ekibi de harika ama. iyi ki doğmuş iyi ki tanıdım onu."

FORUM'A YAZINIZ