Biography

THE JOURNEY OF HIS LIFE

Asim Can Gündüz

 
August 15, 1955 - 24 June 2016
Place of Birth: American Hospital in Istanbul, Turkey
Parents: Ms. Bea (Bilge) and Ali Riza Gündüz (both deceased)
Siblings: Ally Ayşe Cihan, Bige Gülhan
Son: Evren Can Gündüz
Wife: Sevda Ertuğrul (first and only wife)
Lived: Lived in New York City since age three; returned to Istanbul in 1981 to create positive change in Turkey's music and cultural scene.

Asım Can kimdir - kendi Sözleriyle

Asim Can Gündüz – Awesome John hayatını müziğine adamış dünyaca tanınan önemli bir gitar virtüözüdür.  Müziği aracılığı ile dünyanın çeşitli ülkelerinde sevgi ve mutluluğu yayma misyonu uğruna ömrünü feda etmiştir.  ABD New York kentine ailesi ile birlikte üç yaşında göç etmiştir.

 

Orada başladığı müzik hayatına Broadway müzikali olan ‘Jimi and Janis Together Again’de Jimi Hendrix’i  baş rol ve baş gitarist olarak başarı ile canlandırmıştır. Bu performansı ile Ulusal Amerikan medyasında uzun zaman yer almıştır. 45 senelik müzik kariyerinde, Awesome John olarak da tanınmıştır. Sayısız yeni rock sanatçısı, grubu ve sanatçı haklarını koruyan oluşumlara öncülük etmiştir. Ayrıca Türk radyoculuğun başlama ve ilerlemesinde değerli katkıları olmuş, Power FM, Energy FM, Kiss FM gibi radyoların kurucularındandır. Hem televizyonlarda, hem radyolarda yayınlanan programları rating’lerde birinci olmuştur. Bu başarısının arkasında, sevgi dolu tatlı kişiliği, zeki espri anlayışı, aile değerlerine açıkça verdiği önem ve ülkesi Türkiye’ye duyduğu derin sevgi vardı.

 

Yaşantısını adadığı müziği aracılığı ile kalplerimize daima barış, sevgi ve yaşam mutluluğu yayma çabasından asla vazgeçmemiş, müziğine, gitarına ve sevenlerine hep sadık kalmıştır. Para, şöhret uğruna inanmadığı hiçbir işte yer almamıştır. Hep içten ve hep kendi gibi yaşamıştır. Ömrünü feda ettiği müzikal dehasını onurlandırmak amacıyla, ABD New York Hall of Fame,  onu layik gördükleri ‘Efsanevi Usta Blues Sanatçısı’ 2016 ödülünü vefat etmeden kısa bir süre önce verdiklerini duyurdular. Bu ödül kendisinden daha önce ki sahibi ise BB King’dir. İlk kez bir Türk sanatçısı usta efsaneler arasına girmeye değer bulunmuştur.

 

Asım Can Gündüz, geriye kendi gibi harika bir müzisyen olan oğlu Evren Can Gündüz’ü, onu çok seven iki kız kardeş Gülhan ve Ayşe’yi. Ayrıca ruh eşi olarak tarif ettiği sadık hayat arkadaşı Tülay’ı geride bırakmıştır. Geride bıraktığı kalplerimizdeki sızı ve yüzümüzdeki gülümseme ise hiçbir zaman silinmeyecektir.  

Asim Can Gündüz – Awesome John was a composer, guitarist and performer with a message. He dedicated his life to music and the pursuit of bringing joy and love to people around the world through the celebration of music. His life's journey took him to New York City at the age of three.   By his teens,  he began a successful career playing Jimi Hendrix in "Jimi and Janis Together Again", a Broadway MUSICAL In NYC. Throughout his 45 year career, Awesome John established and mentored many musicians and bands, established organizations to benefit musicians in the Turkish music industry, and was an influential DJ on Power FM radio and Kiss FM radio in Turkey.  His TV and radio shows were always number one in the ratings which one can attribute to his creative genius for commedy, his charismatic charm tempered by his family oriented values. His legacy as a musician is acknowledged by the New York Hall of Fame's induction of Awesome John as "Legendary Blues Artist" in 2016 jsut a few days befor his passing. 

 

Asim Can Gunduz is survived by his son, Evren Can Gunduz (also a talented musician and guitar player like his father), his two sisters Ally Ayşe Gündüz and Bige Gulhan Şişman. 

Guitar Techniques-Early Years

Guitar techniques - at our home with his friend Haluk Özözlü

Power FM Radıo -CoFounder / DJ

Despite the challenges  in a country resistent to new music,

he had no fear